היתכנות כלכלית בראי המיסים

אלידע פרידמן
רו"ח ויועץ כלכלי ופיננסי

לפני כחודש אני נכנס לביתו של השכן מעבר לרחוב. בדרכי למטבח ומשם למרפסת השירות לקחת ממנה משהו. על מנת להגיע לצדה השני של המרפסת עלי לפלס דרכי בינות לארגזים והררי שקיות.

לא ידעתי שמוצרי חד-פעמי ניתנים לאכילה. נראה כאילו ידידי מכין עצמו לשבע שנות רעב….

מוכר לך מאיפשהו?

האם צרכנים אלו עשו מהלך חכם וכלכלי ? כלל וכלל לא בטוח…

האם המס הזה מוצדק? זה לא באמת משנה, העובדה היא שהמחירים עלו.

עם קצת פחות רעש וצלצולים, הוטל מס גם על שתיה מתוקה, סיגריות חשמליות ועוד.

אז מה קרה? הגורם הינו עליות המחירים "מיסים" שקיבלו תהודה ופרסום, אך למי שעוקב בעיתונות הכלכלית יגלה שזהו רק קצה הקרחון, לעליות מחירים הממשמשות ובאות.

עלויות ההובלה הימית והשינוע היבשתי הם רק חלק מהסיבות המרכזיות לעלייה הדרסטית של כל המוצרים בכל התחומים אפילו החיוניים ביותר, פירות וירקות, בשר ועוד.

האינפלציה עלתה ומרימה ראש, רק נזכיר שאינפלציה משמעותה עליית מחירים, וכשהאינפלציה עולה, משמעות הדבר שהסעיפים המרכיבים את סל המוצרים חוו עליה, כגון בתחומי דיור, הלבשה והנעלה, מזון, ועוד. כשהאינפלציה עולה ישנה השפעה נוספת על החזרי המשכנתא שלנו בהתאם למסלולים שבחרנו. ננסה לתרגם את מושג ה"אינפלציה" לשפת העם:  נניח שרכשנו "סל מוצרים" ב 100 שקלים, והאינפלציה עלתה ב 3%, פירוש הדבר שאותו סל מוצרים יעלה לנו כעת 103 שקלים. אינפלציה עולה = ערך הכסף יורד.

נציין כי בארה"ב שיעורי האינפלציה עלו ועולים בקצב גבוה הרבה יותר מישראל, כפי שהתפרסם לאחרונה שהאינפלציה בארה"ב נמצאת כיום בשיא שלא נראה כמותו 40 שנה !!

לסיכום: המחירים עולים עלו ויעלו בכל הענפים ובאם לא נייצר שינוי, סביר להניח שההכנסות שלנו לא יעלו. מה זה נוגע לי ולך? המשמעות הינה מצב המאלץ אותנו להסתדר עם אותה רמת הכנסה על אף עליית המחירים, ואם נוסיף לכך את סעיף ההוצאות שלנו ההולך ותופח שהינו במגמת עליה גם אם לא נשנה שום דבר באורח החיים שלנו.

גם אם עד היום היית מסתפק בסכום מסויים, ייתכן שבעתיד הלא רחוק כבר תרגיש את השינוי באם לא תחליט על שינויי בהתנהלות הכלכלית.

ולכן הצרכן החכם בוחר להיות יצירתי ולחיות בצורה חכמה יותר, בכדי לצמצם ככל שניתן את השפעת עליות המחירים על אורח חיינו.

מנכ"ל ארגוננו ר' דוד חזן מייסד "ריסטרט להצלחה" פיתח דרך ברורה ומעשית ליצירת התנהולת יציבה שתוביל אי"ה לעליה על דרך המלך, בליווי כל תיק ותיק באופן אישי ע"י צוות המאמנים המקצועי הפועל תחת עינו הפקוחה.

התקשר עכשיו ולהיות הבא ברשימת האנשים שעלו צמחו והצליחו בזכות התכנית הייחודית שלנו.

(רו"ח אלידע פרידמן יועץ כלכלי ופיננסי בארגון "אחריות")

פנו אל כותב המאמר ב

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לייעוץ והכוונה אישית פנו אלינו עוד היום:

אנשים לא מתים מעוני
הם מתים מבושה

יש לכם חבר או בן משפחה השרוי במצוקה כלכלית קשה גלגולי הלוואות הוצל"פ תסבוכות תשלומי ריבית וכד' ועדיין לא פנה לעסקנים? בהוראת גדולי ישראל הקמנו את 'הקו האדום' הכלכלי בו אתם תעדכנו אותנו ואנו נפנה אליו בסודיות הנדרשת ובדיסקרטיות ונברר איתו האם אפשר להציע לו הכוונה או/ו יצוג:

סודיות מובטחת!

קשה לכם עם המיסים החדשים?
רוצים לדעת איך להתנהל כלכלית?
הרשמו לקבלת דיוורים ומאמרים
בעלי ערך רב ישירות למייל שלכם!