משבר כלכלי במגזר החרדי

holp-01

זה הולך להיות המשבר הפיננסי הבא במגזר החרדי, זה כבר קורה מתחת לפני השטח ועשרות אם לא מאות עסקים ניצבים בפני שוקת שבורה, אז איך זה שאף אחד עדיין לא עושה כלום בנידון? בארגון אחריות, שהוקם על ידי הגרש״א שטרן, גאב״ד שערי הוראה ורב מערב בני ברק, על מנת לסייע לאנשים אשר נקלעו ל'תאונה כלכלית' ונמצאים במצבים פיננסים קשים כבר מרגישים את תחילתו של המשבר.

"מערכת נתוני אשראי הוקמה על ידי בנק ישראל מתוקף חוק נתוני אשראי, התשע"ו-2016 כחלק מהצעדים לקידום התחרות בשוק האשראי בישראל. המערכת אוספת נתונים לגבי התחייבויות האשראי של יחידים, אזרחי ותושבי ישראל, וכן לגבי אופן הפירעון של התחייבויות אלה. מקורות המידע שמדווחים את הנתונים למערכת הם בעיקר גופים שעוסקים במתן אשראי, למשל: בנקים, חברות כרטיסי אשראי או נותני אשראי חוץ בנקאי, וכן רשויות ציבוריות שונות: כונס הנכסים הרשמי, לשכות ההוצאה לפועל ומדור חשבונות מוגבלים שבבנק ישראל. המטרות שלשמן נחקק החוק והוקמה מערכת נתוני אשראי הן: הגברת התחרות בשוק האשראי הקמעונאי, הרחבת הנגישות לאשראי, צמצום ההפליה במתן אשראי והפערים הכלכליים, יצירת בסיס מידע לא מזוהה שישמש את בנק ישראל לשם ביצוע תפקידיו." (מתוך אתר נתוני אשראי החדש של בנק ישראל)

ברור כי כוונותיו של החוק החדש היו טובות, ולהערכתנו אכן לקהלים מסוימים הוא מייצר נוהל ותקנות מוצלחות ומועילות, אך במציאות החיים החרדית ישראלית – פרטית ועסקית – הוא חושף בפני כל בנק או גוף כלכלי – לאחר שאישרנו לו כמובן – את ההתחייבויות שלנו, וזה מתברר כאיום כלכלי של ממש ללקוחות פרטיים מהעשרוניים הנמוכים ולעסקים קטנים, אותם אלו שחיים מהלוואות של מספר גופים שונים, או בקיצור מי שמצבו הסוציו אקונומי נמוך יתקשה לקבל הלוואה אשר בעבר היה ניתן לקבל.

עד היום כאשר לקוח בא לבקש מבנק הלוואה הוא התבקש להביא דפי חשבון, תלושי משכורת או אישורים מרו"ח וכד', על בסיס המידע הזה החליט הבנק מה רמת החשיפה שלו במתן ההלוואה והחליט האם לתת הלוואה ובאיזה תנאים ומה תהיה הריבית, מכיוון שלא הייתה חובה לדווח לא הוצגו בפני הבנק כלל התחייבויות הלקוח וקבלת אישור להלוואה הייתה קלה וכן ההחלטה על גובה הריבית להלוואה הייתה הגיונית, זאת מכיוון שלא ידעו על כלל הלוואותיו.

היום, כאשר הבנק יכול לקבל מידע אודות ההתחייבויות של כל לקוח לחברות אשראי ולבנקים אחרים, השיקול של רמת החשיפה הופך לנרחב יותר והוא מצמצם דרסטית את אישורי ההלוואות לעשירונים הנמוכים, גם אלו אשר מאשרים להם הלוואות מדובר בהלוואות בגובה ריבית ובתנאים יותר קשים ומכבידים.

לכולם ברור כי יש צורך דחוף לנהל את מתן ההלוואות, ולהקל על ריבית של אלו החזקים ולמנוע מתן הלוואות לא ראויות אשר מסכנות גם את נוטלי ההלוואות הללו, בפרט הלוואות אשר גבוהות מיכולת ההחזר של הלווה, אך מצד שני, החלת נוהל זה באופן חד ומהיר וללא התארגנות מוקדמת מייצרת מכשול כמעט בלתי עביר להרבה מאד משפחות מכובדות ועסקים קטנים ורציניים של אנ"ש. 

כיום, אנו כבר מרגישים את תוצאות המהלך החדש, אומר הרב אברהם שטרן שליט״א, ממנהלי הארגון. ר׳ חיים הר כסף, מזכיר העמותה מספר כי מאז הוחל החוק החדש ומערכת נתוני אשראי של בנק ישראל עלתה לאוויר העמותה מוצפת בפניות של זעקה לעזרה מבעלי עסקים החייבים את ההלוואות האלו על מנת לשרוד, "עסקים רבים – וגם משפחות – לא יוכלו להמשיך להתקיים ללא תזרים המזומנים שההלוואות יצרו להם" מתריע מזכיר העמותה, "ברור שעדיף שלא להיות תלוי בהלוואות אלו, אך יש דרך לשנות את ההתנהלות הכלכלית ולא באבחת גרזן מידית",

לייעוץ והכוונה אישית פנו אלינו עוד היום:

עזרו לחברים ושתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנשים לא מתים מעוני
הם מתים מבושה

יש לכם חבר או בן משפחה השרוי במצוקה כלכלית קשה גלגולי הלוואות הוצל"פ תסבוכות תשלומי ריבית וכד' ועדיין לא פנה לעסקנים? בהוראת גדולי ישראל הקמנו את 'הקו האדום' הכלכלי בו אתם תעדכנו אותנו ואנו נפנה אליו בסודיות הנדרשת ובדיסקרטיות ונברר איתו האם אפשר להציע לו סיוע.

סודיות מובטחת!