מוגבלים בבנקים? הכירו את חלון ההזדמנויות של 14 ימים למוגבלים

nik-macmillan-280300-unsplash[1]

חשבונות מוגבלים הם בהחלט מכת מדינה. אנשים נורמטיביים לגמרי מגיעים למצב של הגבלה בבנק, ועל פי הנתונים של בנק ישראל מדובר על ממוצע של חצי מיליון חשבונות מוגבלים בכל שנה. תופעה זו עשויה לפגוע קשות באנשים פרטיים והן בחברות ועסקים בפרט. כאשר מדובר על עסק מוגבל, המצב נעשה חמור יותר, משום שהספקים והלקוחות מודעים לכך, הם חוששים להמשיך את ההתקשרות עם העסק, הבנקים אף הם חוששים לכספם ומגבילים את האשראי. מכאן הדרך לתהום מהירה מאוד.

חלון ההזדמנויות של 14 ימים

רבים אינם יודעים, אך לסניף הבנק יש סמכות לבטל את ההגבלה על חשבון מוגבל טרם כניסתה לתוקף, וזאת קבוע בסעיף 9 לחוק. על הבנק לבצע שיקול דעת המבוסס על חוק צ'קים ללא כיסוי ועליו לשקול האם יש להודיע לבנק ישראל על סירוב צ'קים. במהלך 14 ימים, בהם החשבון מועמד להגבלה ניתן לפנות לבנק ולבקש להסדיר את המצב. חלון הזדמנויות זה יכול להניב פירות ולבטל את ההגבלה על החשבון כמה שיותר מהר. במידה והבנק אינו מסכים לבטל את ההגבלה, ניתן לערער על ההגבלה, אך יש צורך להגיש נימוק מתאים.

בחוק קיימים מספר עילות העשויות להביא לביטול ההגבלה בחשבון מוגבל:

  1. במקרה של טעות. כאשר הבנק ממשיך לסרב לצ'קים על אף שהחשבון נכנס למסגרת וישנם כמה צ'קים שנמשכים בבת אחת והבנק ממשיך לסרב לקבלתם.
  2. במקרה של עיקול על החשבון. במקרה שהצ'ק נמשך לפני שהבנק קיבל את הודעת הביטול ולא ניתן לפרוע אותו.
  3. במידה ויש ללקוח הסבר סביר שיוכל להסביר לבנק למה עליו לכבד את הצ'קים גם אם אין יתרה בחשבון.

מה קורה במקרה שהערעור התקבל?

נציין כי בשעת בקשת הערעור יינתן צו לעיכוב הגבלת החשבון ובזמן זה החשבון ממשיך לפעול כרגיל. ניתן למשוך צ'קים כרגיל וכך הבעיות מול ספקים (במקרה של עסקים) וצ'קים אחרים שאמורים להימשך יופעלו כרגיל. כמו כן, יש לבעל החשבון זמן מה להיערך להגבלה הצפויה במידה והיא תיכנס בסופו של דבר לתוקף. מעבר לכך, בזמן זה ניתן לנהל משא ומתן עם הבנק ולהגיע להסדרים שונים. אם כך, אל תוותרו על זכויותיכם כמוגבלים ונסו להגיע להסדר עם הבנק כמה שיותר מהר.   

לייעוץ והכוונה אישית פנו אלינו עוד היום:

עזרו לחברים ושתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אנשים לא מתים מעוני
הם מתים מבושה

יש לכם חבר או בן משפחה השרוי במצוקה כלכלית קשה גלגולי הלוואות הוצל"פ תסבוכות תשלומי ריבית וכד' ועדיין לא פנה לעסקנים? בהוראת גדולי ישראל הקמנו את 'הקו האדום' הכלכלי בו אתם תעדכנו אותנו ואנו נפנה אליו בסודיות הנדרשת ובדיסקרטיות ונברר איתו האם אפשר להציע לו הכוונה או/ו יצוג:

סודיות מובטחת!