מה עושים במקרה של הצטברות חובות?

savings-2789092_640

בעידן המודרני ישנם אנשים רבים הנקלעים לחובות, ייתכן כי הם נקלעו להוצאה חריגה אשר גרמה למצב, ייתכן כי הם התפתו לקחת הלוואה בתנאים "הוגנים" וייתכן כי מדובר על בעל עסק שנקלע לחובות רבים. מצב שכזה אינו קל עבור החייב ובני משפחתו, ולעיתים מחסור במידע ברור וזמין יכול להקשות על התהליך ואף לגרום לביצוע פעולות שאינן נכונות. נציין כי קיימים בישראל הליכי גביית חובות הכוללים חסמים רבים שאינם מאפשרים לחייבים למצות את זכויותיהם, אותם חסמים מגדילים את החוב ומקבעים את החייבים להגעה לפת לחם.

זו הסיבה שהבאנו בפניכם כמה טיפים נהדרים שנועדו לסייע לאנשים שהסתבכו בחובות, לאנשים שקבלו עיקול חשבון, או חושבים על פשיטת רגל. טיפים אלה יסייעו לכל אלה למצוא את הדרך המהירה לצאת מהמצב:

להבין את התמונה המלאה

חשוב להבין בראש ובראשונה על כמה החוב עומד. לעיתים אנשים אינם יודעים על כמה החוב עומד במדויק, אלא יודעים שהם מוגבלים בבנקים, חייבים לגמ"חים שונים, יש להם כמה הלוואות פתוחות וכו'. חשוב להבין כי יש הבדל משמעותי בין חוב של כמה אלפי שקלים בודדים, לבין חוב של כמה מאות אלפי שקלים. פעמים רבות אנשים מקבלים עיקול חשבון על סכום קטן, לצורך הדוגמה של 30,000 ₪, ואז הם עסוקים ב"לכבות את השריפה", ובפועל החוב הכללי (כולל הלוואות שונות) עומד על 400,000 ₪, ועל כן יש לטפל בכל החוב כולו, שמע יגיעו שריפות נוספות במשך.

לטפל בחובות ברוגע מבלי להיכנע ללחצים

במקרה של חובות החייב נתון ללחצים רבים, אם אלה טלפונים מהבנק, מכתבי התרעה, עיקולים, נושים דופקים על הדלת, איומים ולחצים עצומים מכל מקום הדורשים תשלום מידי. במקרה זה אדם מגיע למצב של חדלות פירעון ומבחינתו לא משנה על כמה החוב עומד. ברוב המקרים אנשים עוצרים את התשלומים וחושבים על פשיטת רגל, אך הדבר אינו נכון. כדאי לא להיכנע ללחצים מצד הנושים, אלא להגיע להסדרים הוגנים ולמצות את הזכויות בנושא. ייעוץ כלכלי בהחלט יכול לסייע במקרה זה רבות.

לא לפגר בתשלומים הכרחיים

ישנם תשלומים שלא כדאי לפגר בהם, גם אם המצב חמור והחובות הולכים ומצטברים, כגון תשלומי משכנתא, מיסים וחשבונות שוטפים. נזכיר כי לבנק הממשכן יש זכות קניינית בנכס ובאפשרותו לפנות את החייב מביתו על ידי מכירת הדירה. כמו כן, זכות זו קיימת רק לבנק יותר מכל נושה אחר, ולכן עליכם לעמוד בתשלומי המשכנתא לפני הכל. חשבונות שוטפים, אף הם חיוניים, משום שוודאי לא תרצו כי יתנקו לכם את החשמל או את הטלפון, ועל כן יש להמשיך ולשלם אותם בצורה מסודרת.

לא לקחת הלוואות מפתות

פעמים רבות אנשים הנקלעים לחובות מתפתים לקחת הלוואות מהשוק האפור או מגורמים אחרים כדי לחסות חובות אחרים. ראשית, הלוואות חייבים לשלם במלואן, מה גם שהריביות בתחום זה רצחניות ואמצעי הגבייה אינם נעימים כלל. אופציה זו אינה מכבה שריפה, אלה פותחת פתח לשריפות נוספות ולכן עדיף להיעזר במקורות אחרים או להגיע להסדרים.

לפנות לייעוץ משפטי/כלכלי כמה שיותר מוקדם

ככל שתפנו מהר יותר לייעוץ משפטי/כלכלי, כך הסיכוי שתצאו מהמצב יהיה מהיר יותר. את עניין זה ניתן לדמות לבעיה רפואית, וודאי נפנה כמה שיותר מהר לקבל טיפול רפואי שמע הבעיה תחמיר, כך גם במקרה של חובות. נציין שככל שעובר הזמן הבעיות מחמירות, אך גם כאן כדאי לפנות לייעוץ כלכלי טרם הפניה לעורך דין בתחום, משום שאולי עורך דין ימליץ על פתרון שאינו מתאים לבעיה הספציפית שלכם.

לייעוץ והכוונה אישית פנו אלינו עוד היום:

עזרו לחברים ושתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אנשים לא מתים מעוני
הם מתים מבושה

יש לכם חבר או בן משפחה השרוי במצוקה כלכלית קשה גלגולי הלוואות הוצל"פ תסבוכות תשלומי ריבית וכד' ועדיין לא פנה לעסקנים? בהוראת גדולי ישראל הקמנו את 'הקו האדום' הכלכלי בו אתם תעדכנו אותנו ואנו נפנה אליו בסודיות הנדרשת ובדיסקרטיות ונברר איתו האם אפשר להציע לו הכוונה או/ו יצוג:

סודיות מובטחת!